breaking news

Kayaköy nasıl değerlendirilmeli?

Şubat 2nd, 2016 | by YazKış Muğla
Kayaköy nasıl değerlendirilmeli?
FETHİYE
0

Fethiye Kayaköy’deki tarihi evlerin içinde ve etrafında çıkan ağaçlar, yapıların duvarlarının yıkılarak tahrip olmasına yol açıyor. Özellikle incir ağaçlarının bulunduğu bölgedeki yapılar büyüyen kök ve dallar nedeniyle doğaya yenik düşüyor.

Kayaköy Fethiye’den 8 kilometre uzakta. Tarihi milattan önce 3000 yılına kadar uzanıyor. Evlerin her biri 50 metrekare büyüklüğünde. Manzara ve ışık açısından birbirinin önünü kapatmayan, genellikle alt katları kiler olarak kullanıan, girişte yağmur sularının toplandığı zemin altı sarnıçlara sahip bu evlere Osmanlı tarafından verilen haklarla Rumlar yerleşti. 1923’te mübadele sonrasında Rum nüfusu Yunanistan’a gidince buralar boşaldı. Evlerin hşap kısımlarının zamanla çürümesiyle burası ‘Hayaley Şehir^ olarak anılmaya başlandı. 1988 yılında sit alanı ilan edildi.

Mimarlar Odası’na göre mevcut yapıların bir bölümü hiç dokunulmadan eski hali gibi kalmalı. Bir bölümü ise restore edilip açık hava müzesi olarak düzenlenmeli. Bazı binalar da restoran, pansiyon gibi değerlendirilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir