breaking news

Bodrum’a yerleşmek isteyene tavsiyeler

Kasım 29th, 2016 | by YazKış Muğla
Bodrum’a yerleşmek isteyene tavsiyeler
BODRUM
0

Ebru Piroğlu Durgut, Bodrum’da yaşıyor. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunu. Durgut, 2013’de evlendikten sonra 1 gece içinde karar vererek Bodrum’a yerleşti. Özel bir hastanede diyetisyenlik yapmaya başladı. Eşi ise çocukluğundan beri istediği ve hayalini kurduğu dükkanını Bodrum’da açtı. Bodrum’a geldikten sonra kendisine bir hobi ararken bir psikolog edasıyla çocukluğuna indi ve mumları sevdiğini hatırladı. Neden sevdiğim şeyi yapmıyorum diye düşünürken de kendini çeşitli workshoplarda buldu ve evde bir atölye kurdu. Şimdi Marbling Bodrum adında bir markası var.

Bodrum’a taşınmak isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

Çok sevdiğim bir söz var. “Hayat ya cesur bir maceradır ya da hiçbir şeydir. Hayatta sahip olacağınız her şey ancak kendi bilinciniz ile doğru orantılıdır. Sizin bilincinize ait ise, sizin olabilir.” Bir şeyi yapmak istiyorsanız önce kendinize inanmalısınız. Mekan değiştirmek, değiştirdiğiniz mekanda iş sahibi olmak sandığınız kadar zor değil. Sadece isteyin ve inanın. Biz eşimle önce istedik, sonra inandık. Bodrum’a gelmeyi neden istiyorsunuz? Ne yapmak istiyorsunuz? Bunları kafanızda netleştirdikten sonra, Bodrum size tüm imkanlarını açacaktır. Olmayanı bulmak veya olanın en iyisini yapmak için kendinize zaman verin. Herkes mum yapıyor, ama kimse mumları terapi için yapmıyor. Eviniz güzel koksun diye birçok mum var ama size şifa etkisi yapacak kaç tane mum var?
Ne gibi zorluklar yaşadınız?

“Kadın girişimci olmak özellikle hem çalışıp hem de evli iseniz oldukça zor. Çoğu günler yorgunluktan pes edip artık yapmayacağım dediğim anlar oldu. Evimde kurduğum atölyemi çok defa kaldırıp tekrar kurdum. Okuduğum bir kitap beni bu anlamda çok etkiledi. Diyor ki o muhteşem insan “Herkesin kendine özgü bir hikayesi var ve bugün, içinde bulunduğunuz her durum sizin yaratımınız. Hayatın tek amacı deneyimlemek ve keyif almaktır” Her pes ettiğimde yeni bir sipariş geldi. Sonunda evrenden gelen mesajları dinlemeye karar verdim ve sonuna kadar sarıldım. İş olanaklarını kendimiz yaratırız. Girişimci ruha sahip olmak, yaptığınız işi sevmek ve en iyisini yapmak için gönül vermek gereklidir”

Marbling Bodrum

Marbling Bodrum

“Marbling Bodrum” ismi nasıl gelişti?

Tabi yaptığım bu güzel mumlara bir isim bulmam gerekiyordu. Bu işin temellerini Bodrum’da attığıma göre mutlaka ismin bir yerlerinde Bodrum olmalıydı. Kendi ismim olan “Marbling” internetle tanıştığım günden beri benim takma ismimdi, özeldi yani. Evet mumlarımın ismi Marbling Bodrum olmalıydı. Markam beni temsil etsin istedim. Bu yaptığım iş, çocukluğum, gençliğim kokmalıydı ve öyle de oldu.
Mumlarınızı Yaparken En Çok Neye Dikkat Ediyorsunuz?

Mumlarımı yaparken bencil davranmamaya çalışıyorum. Müşterilerimin talepleri de benim için çok önemli. Bu nedenle özellikle kapların boyutları ve şekillerini seçerlerken kendi hayallerini gerçeğe döndürmek de hoşuma gidiyor. Çünkü mum bir terapidir. Sevdiğiniz ve hoşunuza giden bir mumu yakmak ayrı bir keyif olur diye düşünüyorum. Tüm bu butik çalışmaların haricinde özellikle düğün, nişan gibi organizasyonlarda masa süslemeleri de yapmaya başladım. Özellikle yine hayallere verdiğim özenle gelin ve damadın mumun üzerinde olmasını istedikleri desenler, yazılar ne ise masalarını o şekilde süsledim.

Marbling Bodrum’da iki tarz vardır; biri sizin tarzınız, diğeri de benim. Mum bir eşya değildir, bir zevktir, bir terapidir. Sizi mutlu etmelidir, kokladığınızda huzur vermelidir. Bu nedenle Marbling Bodrum olarak mumlarımızı tıpkı bir terapi gibi karşılıklı sohbet ederek üretmek çok keyifli.

Marbling Bodrum

Marbling Bodrum

Marbling Bodrum’un malzemeleri nelerdir?

Mum kültürü oldukça fazla, hem de tüm dünyada. Marbling Bodrum bu piyasaya girerken farklı girmek istedi. Bir amacı vardı. Özellikle yeni bir girişimci olarak tek hedefim milyonlarca para kazanmak olmadı. Amacımız mum konusundaki bir eksikliği tamamlamak oldu. “Ruhunuza Dokunan Mumlar” yapmak. Bu dokunuşu kokularla yapabileceğimizi keşfettiğimizde, Türkiye’nin koku uzmanlarının yazdığı harika kitapları ve araştırmaları okumaya başladık. Kokuların eski yıllardan beri şifa amaçlı kullanılıyor olmasından yola çıkarak, mumlarımızda kullandığımız her kokuyu şifa amaçlı kullanmaya karar verdik. Elma kokusunun iştah kapattığını, vanilya kokusunun iştah açtığını, lavanta kokusunun uykusuzluk problemlerine yardımcı olduğunu, portakal çiçeği kokusunun öğrenmeyi kolaylaştırdığını biliyor muydunuz?

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir