breaking news

Bodrum’da peynir festivaline bekliyoruz

Mart 2nd, 2015 | by YazKış Muğla
Bodrum’da peynir festivaline bekliyoruz
BODRUM
1

Bodrum’u Bodrum yapan festivallere bir yenisi daha eklendi: Bodrum Peynir Festivali.

5 Mart Perşembe günü başlayacak 8 Mart Pazar günü son bulacak.

Düzenleyen Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu. Slow Food merkezi İtalya’da bulunan bir dernek. İyi, temiz, adil gıdaya ulaşmayı hedefleyen, dünyada 1300 grup ve 100 bin üyeden oluşuyorlar. Bodrum’dan 150 üyeleri var.

Festival ilk olarak Milas daha sonra da Bodrum’da düzenlenecek. 5-6 Mart’ta Milas Süt Birliği’nin standında Slow Food’un desteklediği peynir üreticilerinin tadım ve satışları yapılacak.

Uzmanlar eşliğinde peynir atölyeleri kurulacak.

Peynir festivalinin Bodrum ayağında Peynir satışları, konuk uzmanların konferans ve atölye çalışmaları Turgutreis Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde gerçekleşecek.

Yöresel Peynirlerimiz ve Geleceği” konulu panel Marmara Koleji Halikarnassos Kültür Merkezinde.

SF Kars Lideri, Türkiye’nin ilk peynircilik müzesi ‘Ekomüze Zavot’ kurucusu, peynir üreticisi İlhan Koçulu, atölye süresince ‘Çiğ Sütten Yapılan Yerel Peynirler’ konulu eğitim de veriyor. Yöresel peynirlerin tadım ve satışları ise Oasis Alışveriş Merkezi’nde kurulan tezgahlarda yapılıyor.

7 Mart’ta Foodrum Peynirli Yemekler Atölyesi’nde Miralem Çiftliğin’den artisanal peynirler üreten Canan Urhan ile birlikte ağırlıklı Fransız teknikler kullanılarak üretilmiş Jeune ,Bleuté ve Affiné peynirler ile farklı lezzetler peşinde koşulacak. Birbirinden lezzetli tarifleri öğrenip, keyifli bir sofrada tatma imkanı için 8 kişilik sınırlı kontenjan bulunuyor. Katılım ücreti 90 TL.

Peynir Festivali kapsamında Bodrum’un ünlü lokantalarından Erenler Sofrası, Kısmet Lokantası, La Pasion, Musto, Bitez Bağarası Lokantası ile Zazu Bistro’da özel peynirli menüler sunulacak.

Bodrum’dan 10 festivali de derledik. Liste burada. 

One Comment

  1. Bora Süel says:

    Harika birçalışma ,başarılar,diliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir