breaking news

Bodrum’un sakin ve dingin kısmı

Temmuz 12th, 2017 | by YazKış Muğla
Bodrum’un sakin ve dingin kısmı
BODRUM
0

BURCU ALDİNÇ

Bodrum demek illa plaj partileri, sabaha kadar eller havaya eğlence demek değil. Sessiz plajları, çocuklara uygun kumsallarıyla hizmet veren yerler de var. Bodrum’un bu sakin yönünü keşfetmeye ne dersiniz?

Bodrum‘a her gittiğimizde kalabalığa karışacak, sabahlara kadar dolaşacak değiliz… Tatil kavramını ‘eğlence’ değil de ‘dinlenme’den yana kullanmak isteyenler için de pek çok alternatif var.

Sonsuzluk havuzları, beyaz kum plajları, tertemiz koyları, tatbilir damaklara hitap eden lezzetleriyle Bodrum dingin bir tatil olanağı da sunuyor. O halde valizlerden fazla kıyafetleri çıkarın, iki şort, iki tişörtle Bodrum’un keyfini çıkarmaya başlayın…

“Sen ve Bodrum’da sakin bir tatil Burcu” diyenler olabilir. Ama tatil konseptinize ABD’de yaşayan anneniz ve yeğenleriniz eklenince aksi kaçınılmaz oluyor. Plaj partilerinden, kalabalıktan uzak, çocuk havuzu olan, iyi servis veren oteller ve yerler arıyorsunuz. İşte bir haftadır o sakin havuz senin, bu sakin plaj benim geziyorum. Ne yalan söyleyeyim arada kaçamak yapıp Agency’ye, Sess’e gidip eller havaya da yapıyorum. Ama onlar başka yazı konusu. Biz şimdi stres yapmadan, deniz, kum ve güneş üçlemesinin tadını çıkartacağız.

KOYLAR VE OTELLER

Ülkedeki değil belki dünyadaki en güzel koylardan biri Göltürkbükü’ndeki Cennet Koyu. Masmavi ve tertemiz bir denize sahip. Ulaşım kolay olmadığından kalabalık da olmuyor. Yurtdışından gelen mega yatlar da en çok Cennet Koyu’nu seviyor. Hem her an dünyaca ünlü bir yıldıza rastlama şansınız da var.
Yalıkavak’taki Arka Küdür Koyu da yel değirmenleri manzarasına karşın deniz keyfi yapabileceğiniz bir başka koy.

Akyarlar Karaincir Koyu ise açık ara benim favorim. Denizi sığ olduğu için çocuklarla gitmek için ideal.

Avantgarde Collection Yalıkavak bir tarafta havuz diğer tarafta deniz keyfi yaparken leziz yemekler tadabileceğiniz bir otel konsepti sunuyor. Hem iskelesi hem kumu olan ve arka tarafta da havuzu olan bir tesis. Giriş ücreti 150 TL. Ama bu parayı gün boyu içeride harcayabiliyorsunuz. Çıtır mantısı enfes.

Ne plaj partisi var burada ne de yüksek ses müzik çalıyor. Kitap okumak için ideal. Kitap satın almak isterseniz içeride Bebek’teki Assouline’in bir şubesi de var. Mutlaka göz atmanızı öneririm. Benim gibi sanat meraklıları ise Levent Turan ve Mehmet Çolakoğlu’nun fotoğraf sergisini inceleyebilir.


Barbaros Bay Kempinski

KRİSTAL SU YA DA SONSUZLUK HAVUZU
Kempinski Hotel Barbaros Bay de hem havuz hem de deniz keyfi sunan bir başka yer. Barbarossa Plajı’nda, Aile ve Sessiz Plaj olarak iki seçenek var. Çocuklu ailelerle kitap okuyup dinlenmek isteyenler ayrılıyor. Zaten Sessiz Plaj’a 16 yaş altı olanlar kabul edilmiyor.

Otel kısmında kalan sonsuzluk havuzu, içindeki kubbeleri ve mimarisiyle dünyada ödüller almış bir havuz. Havuz oldukça büyük, bu yüzden yüzerken neredeyse kimse kimseyi görmüyor. Hemen yan tarafında jakuzi ve çocuk havuzu da bulunuyor.

İnsan burada havuz mu deniz mi keyfi yapacağına inanın zor karar veriyor. Bu arada deniz kenarında hizmet veren Ege ve Girit mutfağından örnekler sunan Barbarasso Restaurant’ın yemekleri de epey iddialı.

TEKNEYLE YANAŞABİLİRSİNİZ

Bu yıl Adabükü’nde açılan Lux’a yolumuz düşüyor. Konumu itibariyle burası her daim esiyor, hava hiç bunaltmıyor. Bembeyaz uzun bir kumsalı var Lux’un. Ve plajda ailelerin rahatlıkla kullanabileceği kabanalar. Dileyenler için burada da sonsuzluk havuzu var. Ama deniz o kadar güzel görünüyor ki insan havuza girmek istemiyor bile. Çocuklar için oldukça geniş bir oyun parkı da kurulmuş.

İskelesine tekneyle yanaşıp yemek yemek de mümkün. Günü burada geçirecekseniz giriş ücreti 200 TL. Ama bunu içeride harcayabiliyorsunuz. Ya da perşembe akşamı tekneyle yanaşıp ay ışığı altında Batu Mutlugil’in canlı performansını dinleyebilirsiniz.


Elani Beach

GÜMÜŞLÜK’Ü UNUTMAYALIM
Gümüşlük demek birçok kişi için balık lokantaları demek. Ama bu yıl keşfettiğim Elani Beach hem iskelesi hem kumsalıyla huzurlu bir tatil sunan bir başka plaj. Kalabalıksanız ayrı bir bölümde bulunan ve kendi iskeleleri olan kabanalara da geçebilirsiniz. Bunun için ayrıca ücret ödemek gerekiyor. Kabanaların içinde mini buzdolabı, güvenlik kasası ve özel iskele de bulunuyor. Plajdaki Elani restoranda adından da anlaşıldığı üzere Yunan ve Ege lezzetleri bulunuyor..


Ent

ŞEF LOKANTALARI
– Kızılağaç’taki bir şef lokantası olan Ent’i keşif listenize mutlaka alın. Sakin ama çok leziz yemekler tadabileceğiniz bir mekan burası. Şef Yoldaş Sönmez 11 tabaklı degüstasyon menüsü hazırlıyor. Ayrıca vejetaryenleri de unutmamış ve 10 tabaklı degüstasyon menüsü de et yemeyenler için hazırlamış.

– Konacık’ta cadde üstünde kimsenin bilmediği bir adres vereceğim şimdi size. Şef Pelin Dumanlı’nın 2-12 kişi arasında servis verdiği Foodrum lokantasından. İş merkezleri arasında üç katlı bir yemek atölyesi burası. Arayıp “Pelin dört kiloluk lagos tuttum bana pişirir misin?” diyorsunuz, Pelin Şef mutfakta harikalar yaratıyor. Ya da geleneksel Bodrum yemekleri, İtalyan mutfağı… Canınız ne yemek isterse hazırlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir