breaking news

Bodrum’un taş evleri ne anlatıyor?

Ağustos 29th, 2017 | by YazKış Muğla
Bodrum’un taş evleri ne anlatıyor?
BODRUM
0
  • Bodrum, yıllara meydan okuyan tahta kapılı, mavi pencereli, begonvil çiçekleriyle süslü kireç kokan asırlık bembeyaz evleriyle dikkati çekiyor. İlçedeki evlerin beyazının “haşereye”, mavisinin “nazara” iyi geldiğine inanılıyor.

 

  • Sadece iki kattan oluşan butik ve farklı türden yapılan taş evler, görüntüsüyle hayran bırakıyor. İlk bakışta dış cephelerinin kireçle boyanmış, kapı ve pencerelerinin de mavi renkli olmasıyla göze çarpan evler, ilçeye bambaşka bir görünüm kazandırıyor.

 

  • Kireçle boyanan evlerde hiçbir haşere barınamaz. Haşerelerden bu şekilde korunuluyor. Evlerin mavi kapı ve pencereli olması tarihten gelen bir gelenektir. Her zaman nazardan koruduğuna inanılır.

 

  • Kireçle, haşerelerden ve akrepten korunuluyor. Kirecin hijyenik anlamda da etkisi var. Mavinin de bilimsel bir temeli yok ama insanlarda bir inanış var. Mavinin de koruduğuna inanılır. Mavi bir nazardır, nazar boncuğu da bir mavidir. İçinde bir göz vardır. Kötü gözden koruduğuna inanılır. Kirecin hijyenik anlamda, mavinin kendi kültürümüzde bir koruyucu özelliği var. Bu inanışla kötülüklerden veya akrep gibi canlılardan korunmak amacıyla yapılmış bir inanış olabilir. Kireç kullanılması hem daha hijyenik olması hem de haşerelerin yuvalanmasını engelleme açısından mantıklı bir çalışmadır.

 

  •  Eskiden Bodrum evleri çamur, taş ve kireçle yapılırdı, boya hiç kullanılmazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir