breaking news

Caretta carettalar hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Ağustos 20th, 2017 | by YazKış Muğla
Caretta carettalar hakkında bilmeniz gereken 5 şey
Genel
0
  • Dünyada sadece 8 türü olduğu tahmin edilen deniz kaplumbağalarından özellikle “caretta caretta” ve “yeşil deniz” türleri, Akdeniz’de yuvalanıyor.  Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan caretta carettalar, sakinliğiyle de biliniyor. Fakat son dönemde saldırı haberleri geliyor.

 

  • Bunlardan ilki herkesin caretta caretta olarak bildiği iribaş deniz kaplumbağası. Diğeri ise denizlerimizde sık gördüğümüz ama çoğumuzun tanımadığı yeşil deniz kaplumbağası. Türkiye, Akdeniz’de her iki türün yuva yaptığı, kışladığı ve beslendiği belki de en önemli ülke konumunda. Yaz kış tüm Akdeniz ve Ege denizlerinde karşılaştığımız türler. Bu açıdan baktığımızda Türkiye, nesli tehlike altındaki deniz kaplumbağalarının evidir.

 

  • Yeşil deniz kaplumbağaları otçul ve ısırma vakalarında rolü yok.  iribaş deniz kaplumbağasının ise etle, yengeçle, balıkla besleniyor.

caretta

  • İlk olarak Dalyan’da, daha sonra turizmin yoğun olduğu başka bölgelerde deniz kaplumbağalarını görmek isteyen turistlere yönelik turlar yapılmaya ve bu turlarda hayvanların beslenmeye başlanıldı. “Normalde insan ve tekne gördüğü zaman uzaklaşması gereken kaplumbağalar elle beslenmeye alışmaya, sürekli olarak o bölgede bulunmaya başladılar. Kısa zaman içinde, korunması gereken bu hayvanlar bir sirk hayvanına dönüştürüldü.

 

  • Deniz kaplumbağaları 100 milyon yılın üzerinde bu dünyada yaşıyor. Modern insanın birkaç yüz bin yıldır var olduğunu düşünürsek, ‘Onlar hancı biz yolcuyuz.’ diyebileceğimiz bir durum var. Beraber yaşadığımız dönemler içinde, insanların deniz kaplumbağalarının eti, yumurtası için sömürülmesi, yuvalama alanlarının ve evleri olan denizlerin tahrip edilmesi haricinde gayet barışçıl yaşadığımız düşünülürse, son yıllardaki ısırma vakaları oldukça sıra dışı. Eskilerin böyle sorunları yoktu.

 

  • Birincisi, turistlere kaplumbağa gösterip iki kuruş fazla kazanmak isteyen kişilerin hayvanları beslemeye başlamasıyla birlikte ısırma vakalarının arttığını görüyoruz. Dikkati çekmek istediğimiz noktalardan birisi de besleme bilinçli olduğu gibi teknelerden attığımız atıklar vasıtasıyla pasif şekilde de gerçekleşebileceği. Sürekli beslemenin olduğu bölgelerde kaplumbağalar alanı sahiplenmeye, besin beklentisi içine girmeye başlıyorlar. Bu alanlar aynı zamanda binlerce insanın, yüzlerce teknenin olduğu, balıkçılığın yoğun şekilde yapıldığı alanlar. Bu alanlarda yaşayan ve alanı sahiplenmiş kaplumbağalar büyük stres altına giriyor, saldırgan hale geliyorlar. Burada empati yapmanızı istiyoruz. Yaşadığınız yerde her gün binlerce kaplumbağanın ve tanımadığınız araçların üstünüze üstünüze geldiğini düşünün. Nasıl hissedersiniz? İşte kaplumbağalar bu noktada saldırgan davranışlar gösteriyorlar. Bu onlar için de bizim için de istenmedik bir durum, ayrıca bu alanlarda bulunan kaplumbağalar daha fazla yaralanma ve ölüm riskine maruz kalıyorlar.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir