breaking news

Denizi yürüyerek geçmek ister misiniz? İşte Kız Kumu

Ağustos 2nd, 2017 | by YazKış Muğla
Denizi yürüyerek geçmek ister misiniz? İşte Kız Kumu
MARMARİS
0

Kız Kumu, Marmaris’in etrafı ormanlarla çevrili yemyeşil köyü Orhaniye’de. Marmaris’e yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Kız Kumu, her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

Burası Marmaris’in klasiklerinden cip safari turlarının da uğrak noktalarından. Bu turlar son yıllarda özellikle Orta Doğulu turistlerin tercihi.

Kız Kumu’nda turistler Poseidon çayırlarının bir arada tuttuğu kumlardan denize doğru uzanan yaklaşık 2 metre genişliğindeki yolda yürüyor. 600 metre uzunluğundaki yolu adımlayan ziyaretçiler, suyun üzerinde yürüyormuş hissine kapılıyor.

Birkaç metre mesafede demirli bulunan yatlar ve teknelerin yanında yürüyen turistler, bu heyecanlı anları fotoğraf makineleriyle kaydederek ölümsüzleştiriyor.

 

Denizin üstünde günde ortalama 3 binin üzerinde insan yürüyor. Kızkumu çok farklı, denizin üstünde yürüme hissi vermiyor, sizi denizin üstünde yürütüyor.

Kız Kumu’nda efsanedeki prensesin temsili bir heykeli de var.

Kiz Kumu

Kız Kumu’nun iki efsanesi

 

Kızkumu ile ilgili iki efsane anlatılıyor.

Köylülerin anlattığı ve geçmiş yıllardan bugüne kadar gelen Kızkumu ile ilgili efsaneye göre, 3 bin yıl önce Baybassos Kenti’nin kralı, düşmanlarıyla giriştiği uzun yıllar süren savaşı kaybeder. Kenti ele geçiren düşmanlar, kral ile halkını öldürür. Krallığın güzelliğiyle meşhur prensesi, korsanlardan kaçmaya çalışır. Deniz kıyısına gelen ve yüzme bilmeyen prenses, mucize sonucunda eteğine doldurduğu kumları serptikçe deniz üzerinde bir yol oluşmaya başlar. Havanın karanlık olması nedeniyle yolunu kaybeden prenses, eteğindeki kumlar bitince boğularak yaşamını yitirir. O günden sonra da koy, Kızkumu olarak adlandırılır.

Kızkumu ile ilgili diğer efsane ise güzel bir prensesin imkansız aşkıyla ilgili. Kralın kızı fakir bir balıkçıya aşık olur, ancak babası evlenmelerine karşı çıkar. Birbirlerini çok seven iki genç, kraldan gizli sık sık buluşur. Kayıkla denizden gelen balıkçı genç, her defasında prensesin yaktığı ateşi görerek sevgilisinin bulunduğu yere gelir. Durumdan şüphelenerek askerlerine kızını takip ettiren kral, gizli buluşmalardan haberdar olur. Bir gece kızını yakalatan kral, askerlerine ateşle işaret vermesini söyler. Işığı gören balıkçı askerlere doğru gitmeye başlar. Askerlerin elinden kaçan prenses, koyun karşısına geçerek sevgilisini kurtarmak için denize atlar. Bu sırada bir mucize gerçekleşir ve prensesin adım attığı her yer kuma dönüşür. Kızın peşinden koşan askerler ise suya gömülür. Bu sırada askerlerden birinin fırlattığı ok, kıza saplanır. Prensesten akan kan, denizi kırmızıya boyar. Genç balıkçı ise kızı alarak sandalıyla uzaklaşır ve bir daha kimse onları görmez. O günden sonra da koy, Kızkumu olarak adlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir