breaking news

Gerçek bir doğaya kaçış

Aralık 9th, 2017 | by YazKış Muğla
Gerçek bir doğaya kaçış
MİLAS
0

MÜGE AKGÜN

Bazı sözcüklerin büyüsü vardır, onları kullanmayı çok severiz. “Doğaya kaçış” da bunların başında gelir. Tabii her şey gibi kavramlar da ihtiyaçlar doğrultusunda şekilleniyor.

Önce kıymetini bilemediğimiz, neredeyse yok ettiğimiz doğanın şimdi peşinde koşuyoruz.

İki hafta kadar önce Milas’ta gerçek anlamda tam bir kaçış noktasında bir hafta sonu geçirdim. Ancak havanın kararmaya yüz tuttuğu saatlerde patika yolda ilerlerken kaygılanmadığımı söyleyemem. Fakat tepeye varıp çocukluğumdan beri alışkın olduğum, doğanın ortasında gerçek çiftlik gibi kokan bir çiftlikle, kediler ve köpeklerle karşılanınca tüm kaygılarım sona erdi.

İki gün boyunca zeytin, mantar ve ot topladık, uzun yürüyüşler yaptık. Harayı, ağılı dolaştık. Kitaplarımızı okuduk. Ayakucumuzda çiftliğin sakinleri kedilerle, köpeklerle uyuduk. Muhteşem lezzette sabah kahvaltıları ettik. Akşamları öykünün asıl kahramanları Ayşe Deliismail Çiftliği’nin sahipleri Deniz ve Zeynep Durmay’la sohbet edip lezzetli yemekler yedik…

Eski sanayici ve işadamı Deniz Durmay ve eşi iç mimar Zeynep Durmay, Milas’ın Kayaderesi köyünde denizden 400 metre yükseklikte, ormanın hemen yanı başındaki Memecik cinsi zeytin ağaçlarıyla çevrelenmiş taşlık araziyi 2011’de almışlar. Cevizlik kurmuş, bostan yapmışlar. Doğal tarımla mevsimlik sebzelerini yetiştiriyorlar.
Tavuk, ördek, kaz, keçi, inek besliyorlar.

Peynir, zeytinyağı, sabun, nar ekşileri ve reçelleri kendi üretimleri.
Uluslararası Avrupa hukuku uzmanı hukuk danışmanı kızları Serin Preleviç de atlarını çiftliğe getirmiş. İsteyen manejde profesyonel binicilerden ders alıyor, isteyen at biniyor. İki katlı, dört odalı Ayşe Deliismail Çiftliği’nde hafta sonları konaklanabiliyor.

Restoran bölümü ise ayrı bir alanda ve açık mutfaklı.
Konakladığımız iki gün boyunca yemekleri Kenan Yağlıoğlu yaptı. Restoranın başında ise Ferhat Derya var.
Aynı zamanda at eğitmeni olan Hazan Karaağaç çiftliğin koordinatörlüğünü de üstlenmiş. Eşi Hamza Karaağaç ise atlardan sorumlu.

Çiftlikte yetişen hiçbir hayvanın eti yenmiyor.
Onlar başka üreticilerden temin ediliyor. Kediler ve köpeklerin büyük bölümü de Bodrum’da yazlıkçılar tarafından terk edilip sokaklara ya da barınaklara bırakılanlar.

Aile tam anlamıyla hayvansever.
Ayşe Deliismail adı nereden geliyor derseniz, Deniz Bey çiftliğe, aile Rize’den İstanbul’a göç ettiğinde torunlarını tek bir keçinin sütüyle büyüten anneannesinin adını vermiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir