breaking news

Marmaris bomboş. İçim acıdı, kalbim sıkıştı

Haziran 8th, 2016 | by YazKış Muğla
Marmaris bomboş. İçim acıdı, kalbim sıkıştı
MARMARİS
4

ESİN ÖVET

Uzun yıllardır bu kadar çok odası olan bir otelde kalmamıştım. Uzun yıllar Marmaris’e de hiç gitmemiştim. RunMarisRun vesilesiyle gittiğim Marmaris’te otele girdiğim an “Bu yıl bu odalar nasıl dolacak, ne kadar büyük otel” diye tepki vermişim.

Malum yaşananlar ortada. Turistler korkuyor. Özellikle Avrupa’dan İngiltere, Polonya, Rusya ve İskandinav ülkelerinden gelen yabancıların en beğendiği tatil yerlerinden olan Marmaris de eskisi gibi değilmiş. Çalışanlara sordum İskandinavlarda, Ruslarda, Polonyalılarda yüzde 90, Hollandalı ve Almanlarda yüzde 35 düşüş varmış. Kaldığım otelin balkonuna çıkınca gördüm ki etrafımda birçok otelin ışıkları tamamen sönmüştü. İçim acıdı. Kalbim sıkıştı.

Cennet memleketimin cennet köşesinde çalışan, evine ekmek parası götürmek zorunda kalan insanlar var. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Ben tam bunları yazarken Vezneciler’de patlama oldu. Mübarek gün kalbimize ateş düştü. Allah hayatını kaybedenlerin ailelerine sabır versin. Gerçekten bu acı son bulsun. İnşallah son olsun. Defalarca son olsun diye yazıyorum ama inşallah bu son olsun.

Miami’den tek eksiği estetik

Şubat ayında Miami’ye gitmiş tüm detayları yazmıştım. İnanın Marmaris’in Miami’den eksiği yok fazlası var. Bir kere doğa muhteşem. Deniz harika. Ama estetik yok. Evler, binalar, yapılar korkunç. Kaldığım iki gün çıktım yürüdüm. D-Resort Grand Azur dışında bu kadar yeşilliği, palmiyesi olan başka bir yer yok. Ne otel, ne de yapılar. Yol boyunca bir sürü pislik ve çöp. Ama neden? İnsanlar bilgisiz. Herkes “Bana ne temizlesinler” diyor.

4 Comments

 1. fatih says:

  Turizm bir ülkenin bacasız sanayisidir. Hiçbir işkolunda azalma olmasını arzu etmiyoruz. Herkes ekmeğini kazanıyor. Yerli turiste biraz daha önem vermeleri gerektiğini düşünüyorum.

 2. Hayal says:

  Malesef turizm bilgimiz sıfır, insanlar nasılsa böyle de geliyor diye 80lerden kalma iğrenç hazır koltuklar, 90lar müzikleri.. asla gitmek istemiyorum böyle bir yere. Çünkü zaten çokça para kazanıyorlardı. İsteselerdi yaparlardı. Şimdi mecburen insan çekmek için yapacaklar o yenilemeleri. Türk insanı gelmiyordu çünkü, bu haliyle gelmez çünkü. Sadece turiste güvenirsen olacağı bu.

  • METİN says:

   sen DİSKOLARA git kızım 80 leri 90 ları kötüleme sen şu anda ne kadar kötü halde oldğunu bilmiyrsun CAHİL

 3. Kemal Can says:

  Çirkin yapılaşma konusunda sanırım dünyadaki birinci ülkeyiz..Marmaris koylarını geziyorsunuz,heryer bir cennet..Doğa en güzelini bize sunmuş..Fiyatlara bakıyorsunuz , evler , küçük m2 araziler bile milyonlarca TL fiyatlarda..Ama üstüne yapılan evlere bakıyorsunuz , korku filmi gibi..Sahiplerine sorsanız “paramız yok” derler..Bence çirkinlik “ruhlarında”..Sadece rant ve para derdinde olan ruhlara sahipler;sorsanız belki çoğu Avrupa görmüştür ; en azından Yunan adalarını görmüşlerdir..Ama dönüp de betonarme binamı biraz estetik hale sokayım demezler..Kapılarının önünde 150 bin TL’lik arabası vardır..Ama derme çatma çirkin betonarmesinde yaşamak ona dokunmaz;çünkü ruhu çirkindir..Selimiye’nin sırtları da yakında bu çirkinliğe yenik düşecek gibi..Datça merkez keza ; hele o Fethiye şehiriçi ve Bozburun köyü..Tanrı cezamızı verecek..Marmaris Beldibi’ne ne demeli..? Bir hançer gibi ormanı yararak ilerlemiş bir utanç örneğidir..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir