breaking news

Muğla’da geçen yıl en çok ziyaret edilen yerler

Mart 17th, 2021 | by YazKış Muğla
Muğla’da geçen yıl en çok ziyaret edilen yerler
BODRUM
0

Muğla’da geçen yıl kent merkezi ve ilçelerindeki 5 müze ve kazı çalışması devam eden 12 ören yerini koronavirüse rağmen 475 bin 950 kişi ziyaret etti.

İşte en çok ziyaret edilen yerler:

Müze

Bodrum’daki Saint John Şövalyeleri”nin inşa ettiği ve Bodrum Kalesi’nde kurulu Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, iki yıllık restorasyon çalışmalarının ardından geçen yıl ziyarete açıldı.

Müzeyi 79 bin 400 kişi ziyaret etti.

İkinci sırada ise Yine Bodrum var’. Zeki Müren Müzesi’ni 41 bin 618 gezdi.

Mausoleion Anıt Müzesi’ni ise 12 bin 10 kişi ziyaret etti.

Ören yerleri

Altın sarısı kumu ve mavinin farklı tonlarını bir arada barındıran deniziyle ilgi çeken Sedir Adası, geçen yıl yine ziyaretçi akınına uğradı. Marmaris’e yaklaşık 25 kilometre uzaktaki ada, antik yerleriyle de yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. Sedir Adası, geçen yıl 64 bin 942 ziyaretçi sayısına ulaştı.

En çok ilgi gören ikinci ören yeri Datça ilçesindeki Knidos Antik Kenti oldu. Kovid-19 nedeniyle bu yıl kapılarını 15 Haziran’da açan Knidos, geçen yıl 55 bin 190 ziyaretçiyi ağırladı.

Kentte en çok ziyaret edilen üçüncü ören yeri ise Kayaköy oldu. Kesin korunacak hassas alanlar arasındaki Kayaköy ören yeri, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Kayaköy’ü de geçen yıl 46 bin 152 kişi gezdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir