breaking news

Muğla’nın muhteşem bisiklet rotaları

Ekim 30th, 2018 | by YazKış Muğla
Muğla’nın muhteşem bisiklet rotaları
AKYAKA
0

ŞULE KAYA – SABAH

Herhangi bir ulaşım aracı değil, bir tutkudur bisiklet. Arkanızda hiçbir karbon izi bırakmadan istediğiniz yere ulaşmanızı sağlar. Özgürlüğün ta kendisidir. Hazır tam da bisiklet sürmenin en keyifli olduğu sonbahardayken görmek istediğiniz yerleri pedallayarak keşfetmeye ne dersiniz?

Her fiziksel özelliğe uygun zorluk seçenekleri ve müthiş manzaralar sunan bisiklet parkurlarına sahip, öyle güzel bir ülke Türkiye. Yeter ki rahat evlerinizden çıkıp, kendinizi doğaya teslim etmeye niyetlenin. Bisikletle yolları aşmak için iki seçeneğiniz var: Ya kendi arkadaşlarınızla ekibini oluşturacak ya da halihazırda organize edilen farklı rotalardaki bisiklet turlarına katılacaksınız.

BÜYÜLEYİCİ PARKURLAR
Gruplara yönelik bisiklet turları düzenleyenlerden biri Muğla Bisiklet Derneği. 2009 yılında kurulan dernek her yıl Gökova Bisiklet Turu ve Karya’dan Likya’ya Bisiklet Turu’nu düzenliyor. Turlara yurtdışından da katılım oluyor. Beş gün süren 286 kilometrelik Gökova Bisiklet Turu, Muğla’dan başlıyor Ula, Akyaka, Akbük, Ören, Bodrum, Datça ve Aktur üzerinden devam ederek Bodrum’da sona eriyor. 172 kilometrelik Likya Bisiklet Turu ise yine Muğla’dan başlıyor, Köyceğiz ve Dalaman üzerinden dört günde Fethiye Ölüdeniz’e ulaşıyor. Türkiye’nin en güzel bisiklet parkurlarından biri de Kapadokya. Öyle ki yurt dışından sadece Kapadokya’da bisiklete binmek, o büyülü dünyanın içinde pedallamak için gelen turistler var. Uluslararası bir bisiklet festivali de düzenleniyor. 43 kilometrelik parkurda kendi ekibinizle ya da turlara katılarak bisiklet sürebilirsiniz.

İSTİKAMET KARADENİZ
Size çok farklı deneyimler sunacak bir başka güzel bisiklet rotası da Karadeniz‘de. Yaklaşık 90 kilometrelik parkurda bu kez yaylalarda, bulutların üzerinde pedallıyorsunuz. Çamlıhemşin’den başlayan parkur Elevit, Tirovit, Palovit ve Amlakit yaylalarını takip ediyor. 245 kilometrelik Trakya, 114 kilometrelik Gelibolu, 331 kilometrelik Amasra-Sinop, 87 kilometrelik Kaz Dağları, 95 kilometrelik Kapıdağ Yarımadası gibi onlarca bisiklet rotası sizi bekliyor. Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da… İnternet üzerinde yapacağınız küçük bir araştırmayla gitmek istediğiniz rotadaki turlara ulaşabilir, başvurabilirsiniz. Ya da iki bisiklet tutkunu, Gökhan Kutluerve Fatih Muslu‘nun rotasını izleyebilirsiniz.

MARMARİS’TEN BOZBURUN’A
Aynı zamanda bir yelkenci olan Fatih Muslu’nun favorisi, son yılların en popüleri olan katlanır bisikletler. Bağlandığı limanları teknesinde taşıdığı katlanır bisikletiyle keşfeden Muslu, Marmaris Martı Marina’dan başlayıp Bozburun’da sona eren gidiş-geliş toplam 56 km’lik rotasını şöyle anlatıyor:

MARTI MARİNA-TURGUT KÖYÜ (7 KM)
“Öncelikle marinanın içinde bulunan, deniz seviyesinden yol seviyesine doğru olan dik yokuşu yürüyerek çıkmanızı öneririm. Henüz kaslarınız ısınmadan oldukça sert olan bu yokuşu çıkmaya çalışmanız eklem ağrılarına hatta sakatlanmalara yol açabilir. Marinadan çıktıktan sonra, Orhaniye Köyü‘ne doğru, sağa yani güney yönüne dönerek sürüşe başlayabilirsiniz. 2 km sonra varacağınız Orhaniye Köyü’ne doğru inişin ardından, dilerseniz köye girerek, dilerseniz deniz kenarından anayoldan devam edebilirsiniz. Bu noktadan sonra küçük bir tırmanış ve ardından iniş ile Turgut Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

TURGUT KÖYÜ-SELİMİYE KÖYÜ (14 KM)
Bu rotada beşinci kilometreye kadar hafif hafif çıkışlar bulunuyor, sonrasında ise ciddi sayılabilecek bir çıkış yok ama sert bir iniş var. Burayı inerken ister istemez dönüşte bu sert yokuşu nasıl tırmanacağınızı düşünseniz de çıkması sandığınız kadar zor olmayacaktır. Muhteşem bir doğa manzarasında yapacağınız bu sürüş sonunda Selimiye Köyü’ne varacaksınız. Burada vereceğiniz bir yüzme molasından sonra dilerseniz Bozburun yönüne devam edebilir, dilerseniz geri dönebilirsiniz.

SELİMİYE KÖYÜ-BOZBURUN (8 KM)
Sürüşünüzün en zor etabı olan bu etapta deniz seviyesinden 200 metre yüksek rakıma çıkacaksınız. Hemen Selimiye girişinden başlayan rampa yaklaşık 4 km sonunda sizi muhteşem bir manzaraya çıkaracak. Muhtemelen 45 dakikada çıktığınız mesafeyi 15 dakikada inerek Bozburun’a varabilirsiniz.”

İTALYA’DAN KEYİFLİ ROTALAR
Hayatını deyim yerindeyse bisiklete adayan Gökhan Kutluer, İtalya’da bisiklet sektöründe çalışıyor. Kutluer’in bu ulaşım aracını konu alan ve 17 hikayeden oluşan Bulut Fabrikası bugünlerde tiyatroya uyarlandı. Kutluer bizim için İtalya’da yaşadığı şehir olan Bergamo ve etrafındaki bisiklet rotalarını anlattı:

DAĞLARA TIRMANIŞ
“Bergamo, Alpler’in güney eteklerinde yer alıyor ve şehirden kuzeye, batıya ya da doğuya doğru 8-10 km gittiğinizde ön Alpler olarak da bilinen bu dağlara doğru tırmanışlarınız başlamış oluyor. Her bisikletçi tipine uygun tırmanış rotalarının çoğu şehre çok yakın. Selvino, Bedulita, Valcava, Nese ve Roncola bunlardan sadece birkaçı… Dilerseniz Lecco, Iseo, Garda, Endine ya da Como göllerine doğru da sürebilir, göllerin etrafındaki irili ufaklı tepeleri de tırmanmayı deneyebilirsiniz. Tercihinizi Como’dan yana kullanırsanız, Madonna del Ghisallo tırmanışını denemeden dönmeyin. Eğer benim gibi günübirlik turlar yapmayı seviyorsanız, şehre 10 dakika uzaklıktaki havalimanından bir araba kiralayabilir ve Bergamo’ya üç saat uzaklıktaki Bormio’ya gidip İtalya’nın en ünlü tırmanışlarının başında gelen Stelvio, Gavia ve Mortirolo’yu yapabilirsiniz. Bu dağ geçiteri mayıs ayından kasım ortasına kadar sürüşe uygun oluyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir