breaking news

Nasıl yamaç paraşütü yapabilirsiniz? Hocası anlatıyor

Nisan 8th, 2016 | by YazKış Muğla
Nasıl yamaç paraşütü yapabilirsiniz? Hocası anlatıyor
FETHİYE
0

MELTEM FIRATLI – SABAH

Yamaç paraşütü yaparken hissedilen özgürlükle karşılaştırılabilecek çok az duygu olduğu söylenir. Bir kayalığın ya da dağın kenarından bedeninizi boşluğa bıraktığınızda kendinizi uçuyormuş gibi hissedersiniz.

Yerle aranızda ciğerlerinize dolan tertemiz hava dışında hiçbir şey yoktur. Doğaya kendinizi bırakmış, çevreniz harika manzaralarla çevrilmiş şekilde havada süzülürken hakim olan sakinlik ve bütünlük duygusudur. Birçok yamaç paraşütçüsü havadaki deneyimlerini meditasyonla karşılaştırır. Sessizliğin ortasında düşüncelerinizle baş başa… Ve ardından gelen iç huzur ve sakinlik… Dünyada azımsanmayacak sayıda yamaç paraşütü tutkunu bulunuyor. Bu spora gönül verenlerin kurduğu kulüpler de var.

Son dönemin trendi ise havadayken yaşanan deneyimi fotoğraflamak ve videoya kaydetmek. Dünyayı bir kuşun gözüyle görmeye tutkun olan isimlerden biri de Fethiye’de yaşayan 25 yaşındaki doğa aşığı Oktay Ceran. Hatay doğumlu olan Ceran yamaç paraşütü pilotluğu yapıyor. Bizim dikkatimizi ise Instagram hesabına yüklediği fotoğraflarla çekti. Ceran havada çektiği fotoğraflarında sadece Fethiye’nin güzelliğini değil, yamaç paraşütü yapanların yüzlerindeki mutluluk, heyecan ve huzuru da karelerine yansıtıyor.

“Her yeni uçuşun vermiş olduğu heyecan, her yeni tanıştığım insanın hissettirdiği mutluluk ile inanın Fethiye’de günlerin nasıl geçtiğinin farkına varmıyorum” diyen Ceran sorularımızı yanıtladı.

– Fethiye’yi bilmeyen birine nasıl anlatırsınız?
– Fethiye mavi bayraklı denizi, ormanları, doyumsuz manzarası ile birçok doğal güzelliği ve tarihi içinde barındırıyor. Dünyanın en uzun yürüyüş yollarından Lykia Yolu’nun da başlangıcı.

-Yamaç paraşütüne ne zaman başladınız?
-Yamaç paraşütü yapmaya 2011 yılında Ölüdeniz’de başladım. Eğitimimi de buradaki yamaç paraşütü okulunda tamamladım.

– Meslek olarak seçtiğinize göre yaşam paraşütü sizin için tutku haline gelmiş. Bu tutkuyu nasıl anlatırsınız?
-Yamaç paraşütü hobi olarak girdi hayatıma. Zamanla mesleğim haline geldi ve yaşam tarzımı da değiştirdi. Tatilimi planlarken bile yamaç paraşütü yapılan yerleri tercih ediyorum.

KUŞLAR GİBİ ÖZGÜR OLMAK

– Gökyüzünde olmak nasıl bir his?
– Dünyayı diğer insanların göremediği farklı bir açıdan görmek, rüzgarın ve havanın içinde özgürlüğü sonuna kadar hissetmek, uzaklara bakıp hayaller kurmak, gökyüzünden kuşlar gibi dans etmek ve kuşların neden hep şarkı söylediklerini anlamak olarak özetleyebilirim.

– İmkanınız olsa nerede yamaç paraşütü yapmak istersiniz? İstediğim yerde yapıyorum zaten. Ölüdeniz dünyanın en güzel manzarasına sahip. Burada yamaç paraşütü yapabildiğim için çok mutluyum.

– Siz gökyüzünde selfie de çekiyorsunuz…
– Türkiye’de gökyüzünde selfie fotoğrafçılığını ilk Ölüdeniz’deki yamaç paraşütü pilotları başlattı. Buranın manzarasını profesyonel sporcu kamerası ile ölümsüzleştiriyoruz. Lagünün enfes manzarasını en güzel açıyla yakalamak amacımız.

– Yamaç paraşütü yapmanın zorlukları nedir?
– Riskli bir spor, dikkatli olmak gerekiyor. Her zaman farkındalığımızın en üst düzeyde olması gerekiyor. Dikkatli olunmadığında büyük kazalar meydana gelebilir.

– Kimler yamaç paraşütü yapabilir?
-100 kilonun üstünde değilseniz ve sara hastalığınız yoksa yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

– İlk kez yamaç paraşütü yapacak olanlara tavsiyeleriniz nedir?
-Öncelikle yamaç paraşütü yapacak kişilerin pilotun verdiği komutları yerine getirmeye gayret göstermeleri gerekiyor. Uçuş yapacak olan kişiler, spor ayakkabı ve güneş gözlüğünün yanı sıra rahat kıyafetler tercih etmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir