breaking news

Türkbükü mekanlarından son notlar

Ağustos 3rd, 2015 | by YazKış Muğla
Türkbükü mekanlarından son notlar
BODRUM
0

SERMET SEVERÖZ

* FİDELE iskelesini büyütüp kuver sayısını artırmış. Müdavimlerinden duyduğum kadarıyla bu sene rakının yanındaki su ya da sandviçin yanınki salatalık gibi şeyler için ilave hesap açmayı bırakmış ve fiyatlarını aşağıya çekmiş.

* SHIP Ahoy, Türkbükü’nü Türkbükü yapan yegâne mekândır. Yıllardır hınca hınç dolu olmasına rağmen bu sene gençler arasında pek revaçta değil gibi. Gerçi ben bu halini çok daha fazla severim.

* NO: 81 Hotel açılıştaki ekibini değiştirmiş. O nefis lezzetleri ve ortamı bulamaz olmuş artık gidenler. Oldukça da pahalı fiyatlarla karşılaşıyorlarmış. Şahane bireyleriyle kalbimizde taht kuran, otelin sahibi Karakaya Ailesi’nin bu duruma derhal el koyacağından eminim.

* THE Food Club’ın yüksek sesli müziğinden herkes şikâyetçi. İçerde müşteri yokken bile yüksek sesli müzik çalan mekân özellikle Türkbükü’nde yaşayanların antipatisini kazanmış durumda.

* MAVİ Otel’de ve otelin sahilinde açılan Edesia Restoran’da işler yolunda gözüküyor. Edesia’yı Etiler Şamdan’ın sahibi Mehmet Tuna’nın kızı Melda Tuna açtı. Yemek yemedim ama içim ısındı mekâna. Umarım iyi bir sezon geçirir de demotive olmaz Melda.

* CAPRİ’DEN Türkbükü’ne transfer İl Riccio Beach & Club şimdilik sadece akşam yemeklerinde popüler. Bunu hak etmiyor ama maalesef gündüz in cin top oynuyor mekânda.

* Mandarin Oriental Hotel’deki JuJu Beach bu sene nerdeyse kusursuz olmuş. Özellikle şık ortamı ve lezzetli yemekleriyle uzun öğle yemeklerinin Türkbükü’ndeki yegâne adresi bu aralar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir