breaking news

Yalıkavak mı Türkbükü mü?

Haziran 26th, 2017 | by YazKış Muğla
Yalıkavak mı Türkbükü mü?
BODRUM
0

SAVAŞ ÖZBEY

Bir yanda son 10 yılda peyda olan rakip Çeşme, karşı tarafta yarı fiyatına Yunan adaları… Yalıkavak-Türkbükü gibi iç çekişmeler de cabası. Ama Bodrum bu yaz, birkaç sezondur içinde bulunduğu ‘Fetret Devri’ni atlatmaya kararlı. Nasıl mı? İşte bilmeniz gerekenler…

Galiba son yılların en büyük kaybedeniyle, Türkbükü’yle başlamak lazım. Azeri petro-dolarlarının denize döküldüğü Palmarina sayesinde Yalıkavak’ın sert esen lodosu Bodrum’da tozu dumana katmış, Türkbükü’nün pabucunu dama atmıştı.

Sess olmasa neredeyse çıt çıkmayacak Türkbükü Koyu bu yaz iddialı; yan yana yeni açılan mekânlarıyla tacı ‘Azeribükü’nden geri almaya kararlı…

Garo’s, Miam, Pitahaya, Atılay gibi yılların klasikleri sağ salim; onları bir kenara bırakalım; yenilere bakalım… Yılların Divan Oteli’ni bildiniz. Önündeki ucuz plastik şezlongları kendinize mirengi kabul edin; sağdan sayıyoruz…

Bir, Hardal… Bu sene Türkbükü’nde yeni bir yazlık açtılar. Önünde beach’i de var. Nasıl mı bulacaksınız? Bir direğin üstüne bütün koydan görülebilen sarı bir top astılar. İki, Biber… Nişantaşı’nın yakışıklı delikanlısı, geçirdi sörfçü şortunu, artık bir sahil barı. Onun da önünden denize girilebiliyor.

GALEN, ÇİLEK, SESS

Üç, Galen… Köyün yeni parti-oteli. Aşağıda eğleniyor, üst katında uyuyorsunuz. Yemekleri de yıkılıyor. Dört, Çilek… Evet, Berksan’ın Çilek’i. Köyün tek Türkçe mekânı Sess’e rakip geldi; hem de tam dibine. Rekabet büyük olacak. Peki hır çıkar mı? Berksan’da bu şans olduktan sonra…

Gerisi aynı: Sess, Hotel No: 81, lahmacun-ayran fiyatlarıyla meşhur Maça Kızı…

KÖYÜN EN EĞLENCELİSİ BELLA SOMBRA OTEL

Bir hayret: Happy Hour yapmıyorlar ama Bella Sombra Oteli’nin havuzbaşı kısmı sağdan soldan gelenlerle her akşamüstü köyün en eğlenceli yerine dönüşüyor.

Bir dedikodu: Söylenen o ki koyun sonundaki ıssız adayı Katarlılar almış ve burayı eğlence adası yapacaklarlarmış.

Türkbükü bu atakları yaparken Yalıkavak’ın da eli armut toplamıyor tabii…

YALIKAVAK’TA HAZİNE EFSANESİ

Evvelki yıl Ulus 29’u, geçen sene Mikonoslu Interni’yi ağırlayan yer bu yıl Cihangirli Hazine’nin yazlığı. Doğum günleri, başka kutlamalar derken bayram haftası için 4 bin 800 kişilik rezervasyon birikmiş durumda. Yeni rezervasyon alamıyorlar.

Beach’in arkasında kırmızı-siyah döşeli bir de kapalı mekân yaptılar, sağa sola faça vermek istemeyen çapkın ve çapkineler belli saatten sonra buraya çekilecek.

Palmarina’da Ulus 29, Fenix ve Zuma kapılarını açtı. Geçen yıl Fenix hepsine fark atmıştı, bakalım bu yıl nasıl olacak?

Dona Beach artık Zayo Beach. Ama asıl yenilik Çilek Beach’in yerine gelen İzmirli Tren. Ama İzmirlilerin rotayı Çeşme’den Bodrum’a kırmasına yeter mi? Sanmam.

BODRUM MARİNA’DA DELİ, MAVİ, ORFOZ, VİTTORİA

Ferhat Göçer’li, Fatih Erkoç’lu Marina yatch Club, Adamik Bar, Kule, Körfez, Mavi Bar, Deli Bar, Orfoz Balıkçısı gibi klasikleri geçin. Bu sene Vittoria’da Kemal Doğulu ve Kerimcan Durmaz çalıyor.

Sağ salim sizi bekliyorlar. Bodrum merkezde en dikkat çeken yer Marina Vista Oteli’nin tepesindeki Soprano’s teras. “Yeni değil” demeyin, küçük bir söylenti:

Kışa doğru İstanbul’un en merkezi, en merkezi terasına konacaklar. Ama gizli tutuyorlar, artık neresi olduğunu siz tahmin edin.

Akılda tutulması gereken yerlerden biri de Okan Bayülgen’in Dada’sı… Topuklu ayakkabıyla gelen hanımlara indirim yapıyor. Ne ihtiyacı varsa…

Lafa daldık; yazın en büyük yeniliği Eva Klein’ı unutuyorduk. Kendine Alman ismi vermiş, bir İstanbullu. İstanbul’un en sıkı gece kulübü Klein’in, Bodrum’daki kız kardeşi.

İstanbul’daki ne kadar yerin dibindeyse, burası o kadar ferah, Bardakçı Koyu’nun tepesinde, belki de Bütün Bodrum’un en güzel manzarasına sahip. Sırf bu yüzden gidenler yanına güneş gözlüğü alıyor, Yunan adalarına doğru uzanan manzarada güneşin doğuşunu seyrediyor.

Bakın asıl kazanç Naraltı. Herkes mezelerinin lezizliğinden bahsediyor ama asıl numarası kelle sarma. Barlar Sokağı’nda. Oraya kadar yürümüşken Halikarnas’ı da geçip Bolis’e de gidebilirsiniz; otel olduğuna bakmayın, harika balık ve dünya mutfağı yapıyorlar.

SAVRA MERKEZDEKİ CAZİBE ALANI

Derdiniz eğlenceyse ve Türkbükü, Yalıkavak yerine ille de merkezde kalmak istiyorsanız, adresiniz Savra Otel… Çoğunlukla cazvari takılıyorlar ama Asım Can Gündüz’ün boynuz kulağı çoktan geçti oğlu Emre Can Gündüz da çıkacak; takibinizde olsun.

Gümüşlük deyince… Mimoza restoran, Terzi Mustafa Balıkçısı, Off Gümüşlük gibi klasikler sağ salım, emrinize amade. Sadece Off Pera bu yıl müziğe abandı günde üç ayrı DJ çalıyor, kulaklara küpe niyetine…

Gümüşlük’ün en yenisiyse Atılay Balık’ın burada açtığı şube. Senenin trendiyse Casta Farilya Otel’e pide yemeğe gitmek. Bitez-Gümbet arası Dalya Beach, Sarnıç Beach de hayatta. Sarnıç hâlâ eski popülaritesini koruyor. Posh yine demek Akalın’a emanet.

Yılın sabırsızlıkla beklenen günüyse 26 Haziran. Çünkü Torba’daki Nikki Beach Resort & SPA’nın geleneksel ‘White Party’si yapılacak.

Herkesin tepeden tırnağa bembeyaz giyineceği parti akşümstü başlayıp sabahın ilk ışıklarına kadar devam edecek. Belki biliyorsunuz, bu parti ilk kez 15 yıl önce Naomi Campbell’ın doğum günü için düzenlendi, o kadar beğenildi ki dünyanın dört bir yanına yayılmış Nikki Beach’lerde gelenek haline geldi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir