breaking news

Zeytinyağında Milas öne çıkıyor

Kasım 2nd, 2018 | by YazKış Muğla
Zeytinyağında Milas öne çıkıyor
MİLAS
0

YALÇIN BAYER 

SON yıllarda zeytinyağına aldığı coğrafi işaret ve gerek yurtiçi gerekse yurtdışında katıldığı yarışmalarda kazandığı ödüllerle adından çokça söz ettiren Milas’ta, 5. Zeytin Hasat Şenliği hafta sonu (3-4 Kasım) yapılıyor. Aynı tarihte Kuşadası’nda da ‘Zeytin Festivali’ var.

İlçe yüzölçümünün yüzde 22.6’sı zeytinliklerle kaplı olan Milas’ta 10 milyon zeytin ağacı bulunuyor. Milas’ta zeytin ve zeytinyağı üretimi ilçe ekonomisinin temel direği sayılıyor. Genellikle ‘memecik’ türü zeytin ağaçlarının yaygın olduğu bölgede, hasat edilen zeytinleri sıkmak için farklı kapasitelerde 73 zeytinyağı fabrikası faaliyet gösteriyor. Yörenin binlerce yıllık geleneksel ürünü olan zeytinyağının Milas’tan antik çağlarda Mısır’dan Roma’ya kadar farklı ülkelere ihraç edildiği biliniyor.

Öte yandan Milas Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Milas zeytinyağına Türk Patent ve Markalar Kurumu’ndan coğrafi işaret alınarak yöreye özgü kalitesinin tescillenmesinin ardından Milas’ta markalı zeytinyağı üretimine ilgi de arttı. Artan ilgiyle markalı zeytinyağı sayısı da 47’ye çıkarken bunlardan 10’u kalitesini coğrafi işaret ile belgelendirmeyi başardı.

5 kıtada 52 ülkeden 500 üreticinin ürettiği 779 sızma zeytinyağı arasına girmeyi başaran Türkiyede, 5 markalı zeytinyağından 4’ünün Güney Ege’den ve bunların 2’sinin de bölgeden oluşu, Milas zeytinyağının önemini bir kat daha arttırdı.

Etkinlik kaymakamlık, belediye ve diğer meslek odalarının desteği ile düzenleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir